Vyberte váš jazyk

Cena na Futures trhoch sa zvyčajne uvádza v 4 rôznych hodnotách pre každý deň. Je to tzv. OHLC Cena:


O = Open (otváracia) cena
H = High (najvyššia) cena
L = Low (najnižšia) cena
C = Close (uzatváracia) cena

 

  1. Každý deň začína nové obchodovanie na Open cene. Je logické, že táto je síce blízka včerajšej Close cene, avšak nemusia byť, a ani nezvyknú byť totožné (to závisí od konkrétneho aktíva).
  2. Počas dňa cena stúpa i klesá. High cena (alebo Highest) nám ukazuje, aká bola najvyššia dosiahnutá hodnota. Kým nie je trh uzavretý, H sa môže ešte meniť a dosiahnuť nové, vyššie High.
  3. Low cena (alebo Lowest) nám ukazuje aká bola najnižšia dohodnutá cena na trhu. Kým nie je trh uzavretý, L cena môže dosiahnuť nové minimá.
  4. Close cena je cena dosiahnutá pri uzatvorení trhu. Tá býva označovaná ako najdôležitejšia a často uvádzaná na prvom mieste.

 

OHLC Cbot

 

OHLC nám ukazuje pri akej cena sa trh otvoril, aká bola najvyššia i najnižšia dohodnutá cena na trhu a pri akej cene sa trh uzatvoril. Last cena, ktorá je na obrázku vyššiu uvedená v druhom stĺpci poukazuje na aktuálnu cenu dnešného dňa. Tá sa musí logicky pohybovať v intervale medzi High a Low obchodného dňa. OHLC nie je cenou platnou len pre jeden deň. Obchodníci, ktorí obchodujú napr. na 1 hodinovom Timeframe používajú hodinové OHLC atď.


OHLC cena sa dá zobraziť i v grafoch napr. ako sviečkový graf:


OHLC graf

Copyright © Obr. zhotovený v programe Incredible Charts

Dĺžka celej sviečky nám ukazuje, kde sa nachádzalo H i L daného dňa. Samotné telo sviečky je tvorené Open a Close cenou. Ak je Close cena vyššie ako Open cena, sviečka je zelená, ak je Close cena nižšie ako je Open cena, sviečka je červená.


Poznámka: Rôzne trhy sa otvárajú v rôznych hodinách a takisto sú otvorené rôzne dlhú dobu. Je preto vhodné, aby ste si overili na trhu, ktorý chcete obchodovať, kedy sa otvára a ako dlho sa obchoduje. Tiež je rozdiel medzi Open Auction (Open Outcry, Pitové obchodovanie) a Elektronickým obchodovaním.

 

Príklad: Sójový olej na Chicago Board of Trade sa začína elektronicky obchodovať o 6:00pm (cca 1:00 hodina ráno CET/SEČ aktuálneho dňa) do 6:00am (cca 13.00 hodina poobede CET/SEČ). Nasleduje prestávka a pokračuje sa v obchodovaní od 9:30am (cca 16:30) do 1:15pm (cca 20:15). Hodiny v zátvorkách sú uvedené približne preto, lebo posun času u nás a v USA nie je vždy zhodný.


Joomla templates by a4joomla