Vyberte váš jazyk

ETF sú pomerne novou investičnou možnosťou na finančných trhoch. ETF znamená Exchange Traded Fund a dáva možnosť obchodovať index / kôš vybraných podkladových aktív ako jedinú akciu. Príkladom Exchange Traded Fund je napr. ETF sledujúci index S&P 500, čo bol zároveň prvý obchodovaný fond, uvedený prostredníctvom State Street Global Advisors, na burzu AMEX v roku 1993. V súčastnosti je niekoľko stoviek rôznych ETFs (podľa výskumu Morgan Stanley bolo v roku 2007 vytvorených až 1171 ETFs).

 

Exchange Traded Fund sa vďaka svojim charakteristikám obchoduje ako bežná spoločnosť na akciovom trhu. Jednoduchou formou tak môžeme nakupovať celý kôš aktív, zameraný napr. na zdravotníctvo, drahé kovy, Ázijský región, vybrané meny atď. Exchange Traded Fund taktiež vypláca dividendy nakúpených spoločností na váš obchodný účet. Napriek tomu, že sa snaží sledovať vývoj indexu/koša aktív, nie je istota, že jeho zisk bude absolútne totožný s vývojom sledovaného indexu. Príklady ETF si môžete pozrieť napríklad na tejto stránke.

Obchodovanie ETF je podobné nákupu podielu v podielovom fonde (v ňom máte taktiež zahrnutých viacero zvolených akcií). Kým podiely podielového fondu môžu byť obchodované 1 krát denne, ETF sa však dá v priebehu dňa opätovne nakupovať a predávať s použitím klasických obchodných príkazov. Kým teda pri podielovom fonde je jedno, či svoje podiely predáte o 9., 10., alebo 11. hodine, pri ETF sa cena, ktorú by ste dostali bude líšiť.

ETF môžete nakupovať prostredníctvom svojho brokera. Ten si za exekúciu príkazu zúčtuje príslušný poplatok, ktorý je však podstatne nižší ako vstupné poplatky do podielových fondov.

Výhody ETF: Diverzifikácia portfólia, možnosť intraday obchodovania, short selling, pákové obchodovanie, zvyčajne nižšie poplatky ako pri podielových fondoch.

Poznámka: Okrem možnosti short sellingu existujú aj tzv. Inverzné ETF. Sú navrhnuté tak, aby sa pohybovali v opačnom smere ako klasické ETF, čo znamená, že kým napr. S&P 500 index vzrastie napríklad o 5 %, inverzný ETF o 5 % klesne. Niektorí investori im dávajú prednosť pred samotným Shortingom klasických ETF.


Joomla templates by a4joomla