Táto webstránka používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania.

Používaním tejto webstránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“.

Ultimate Oscillator

Napísal: eTrading.sk.

Ultimate Oscillator bol vyvinutý Larrym Williamsom, ktorý ho v roku 1985 opísal v magazíne Technical Analysis of Stocks and Commodities. Ultimate oscilátor kombinuje cenu podkladového aktíva v troch rôznych periódach do jedného oscilátora.

 

Skladá sa z 3 kĺzavých priemerov – krátkodobého, strednodobého a dlhodobého. Väčšinou sú nastavené na 7-14-28 periód. Každý kĺzavý priemer je dvojnásobkom toho predchádzajúceho.

 

Postup výpočtu je nasledovný:


True Low = MIN (Low n; Close n-1)

Buying Presure = Close n – True Low n

True Range = MAX [(High n – Low n); (High n – Close n-1); (Close n-1 – Low n)]

 

Low n = Dnešné Low
High n = Dnešné High
Close n-1 = Včerajšie Close

 

Následne je nutné vypočítať BP (Buying pressure) pre každú zvolenú periódu (v našom prípade 7-14-28 periód) samostatne. Zčítavaním tak dostaneme sumBP1, sumBP2, sumBP3.
a
True Range pre všetky tri uvedené periódy. Dostávame tak sumTR1, sumTR2 a sumTR3.

 

Raw Ultimate Oscillator = 4*(sumBP1/sumTR1) + 2*(sumBP2/sumTR2) + 1*(sumBP3/sumTR3)

Ultimate Oscillator = [(Raw Ultimate Oscillator / (4+2+1)] * 100

 

Hodnoty oscilátora sa pohybujú od 0 po 100, pričom oscilujú okolo stredovej hodnoty 50 bodov. 


Využitie:

  • Za moment, kedy je podkladové aktívum prekúpené sa považuje okamih, keď prekročí hodnotu 70 bodov. Prepredaným  sa stáva pri prekročení hranice 30 bodov (pozri short selling - alebo ako možno zarábať na poklese cien na burze).
  • Ďalšia možnosť je využívať obchodné signály pri prekročení hranice 50 bodov – smerom nahor a nadol. Takého prekríženia sú však dosť časté.
  • Jeho snáď najzaujímavejšie využitie predostrel už sám Larry Williams, ktorý upozornil na jednu zaujímajú vlastnosť indikátora - ide o známe pozitívne a negatívne divergencie. Ak totiž cena podkladového aktíva vytvorí nové High, pričom Ultimate Oscillator nie je schopný vytvoriť nové High a uzatvorí nižšie, často dochádza nasledovne k zmene cenového trendu opačným smerom. To isté platí analogicky, pokiaľ cena vytvorí nové Low, avšak nie je podporená Ultimate Oscilátorom. Následné zmeny trendu sú dosť výrazné.