Vyberte váš jazyk

Profit Target (či Take Profit) znamená v preklade cieľový zisk alebo inkasovanie zisku. Je to nástroj Money Managementu, podobne ako Stop Loss. Kým sa Stop Loss využíva primárne na limitovanie maximálnej straty, ktorú sme ochotní akceptovať, Profit Target sa využíva na ukončenie obchodu v momente, keď dosiahneme žiadaný Profit.


Profit Target je vo svojej podstate želateľný ziskový cieľ, kým Stop Loss sa primárne využíva ako záchranná sieť pri obchodovaní na burze. So stop lossom môžeme tiež dosahovať zisky, avšak len v prípade, ak trh išiel naším smerom a následne sa obrátil proti nám. Ak sme medzitým stihli SL posunúť nad hranicu Break even point, inkasujeme zisk. Avšak tento zisk je o niečo nižší, ako by sme boli zaznamenali, keby bol dosiahnutý náš Profit Target.
Profit Target sa na rozdiel od SL stanovuje ako Limit príkaz (nie ako Stop príkaz – pri SL). To znamená, akonáhle je dosiahnutá nami definovaná hranica, je nami predikovaný zisk pripísaný na náš účet a obchod ukončený.

Pri využívaní Profit Targetu môže dôjsť k niekoľkým základným situáciám:

 

1. Obchod sa vydá žiadúcim smerom a je inkasovaný žiadaný Cieľový zisk, hoci sme mohli zarobiť viac.

 

profit_target_buy_dosiahnuty profit_target_sell_dosiahnuty
 
 
2. Obchod sa vydá žiadúcim smerom a vďaka profit targe sme zaznamenali ziskový obchod, ešte predtým, ako sa obchod obrátil proti nám.

 

profit_target_buy_reverz profit_target_sell_reverz
 
 
3. Obchod sa vydá ihneď opačným smerom, cieľový zisk dosiahnutý nie je.

 

profit_target_buy_nedosiahnuty profit_target_sell_nedosiahnuty

 

Na základe uvedených príkladov môžete dedukovať hlavnú výhodu a nevýhodu využívania Profit Targetu.

 

Jeho hlavnou výhodou je, že môžeme inkasovať zisky z obchodov, ktoré by sa neskôr obrátili proti nám.
Jeho hlavnou nevýhodou je, že inkasujeme nami pevne stanovené zisky, ktoré by inak mohli byť oveľa vyššie.


Využívanie Profit Targetu je čisto na uvážení individuálnych obchodníkov. Nie je jednoznačné odporúčanie, či je PT pre váš obchodný systém prínosom alebo nie. Závisí to na konkrétnom obchodníkovi, ziskovosti obchodného systému a jeho preferenciách. Zisk totiž môže dosahovať i postupným posúvaním Stop Lossu na vyššie a vyššie úrovne. Profit Target v takom prípade nie je nevyhnutnou súčasťou vášho obchodovania na burze. Konkrétne typy Profit Target si môžete pozrieť tu.

Zadávanie Stop Loss a Profit Target príkazov a ich vplyv na ziskovosť obchodného systému, pokiaľ sú zadané príliš nízko, alebo príliš vysoko, je vhodné si najskôr vyskúšať na nejakom Demo účte. Tak nemusíme od začiatku riskovať vlastné finančné prostriedky.


Joomla templates by a4joomla