Táto webstránka používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania.

Používaním tejto webstránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“.

RWI - Random Walk Index

Napísal: eTrading.sk.

Random Walk Index (RWI) vytvoril Michael Poulos a uverejnil ho vo septembrovom vydaní "Technical analysis of Stocks and Commodities" (1992). Ide o indikátor trendu - podobne ako ADX alebo Aroon. Jeho podstatou je snaha odhaliť, či pohyb ceny podkladového aktíva je čisto náhodný, alebo za pohybom stojí významný trend. Oddeľuje tak bočný pohyb trhu od toho trendujúceho. Robí to tak, že sa pozerá na skutočný cenový pohyb za n periód a porovnáva ho s tým, čo by bolo považované za "random walk" pohyb - teda čisto náhodný pohyb, bez dôležitého trendu.

 

Michael Poulos si uvedomil, že najkratšia trasa medzi dvoma bodmi je priama čiara. Čím viac sa ceny odchyľujú od takejto priamky, tým viac je pohyb trhu čisto náhodný a nie trendujúci. Pre trading je logicky výhodnejšie, ak máme jasný, prevládajúci trend na trhu, akoby mal byť pohyb cien čisto náhodný.

 

Výpočet indikátora:

 

MAX (0-n) [RWI low = ((High -(n-1)) - (Low)) / (ATR x √n)]

MAX (0-n) [RWI high = (High) - (Low -(n-1)) / (ATR x √n)]

 

Slovami: zistí sa najvyššia hodnota [RWI low = ((High -(n-1)) - (Low)) / (ATR x √n)] v priebehu n zvolených periód späť. To isté platí pre RWI high. Táto najvyššia hodnota RWI sa stáva RWI hodnotou pre daný deň.

RWI high a RWI low sa rátajú pre dve rôzne dlhé periódy. Pre krátku a dlhú periódu. Pre krátku periódu je odporúčaný rozsah 2-7 dní. Pre dlhú periódu 8-64 dní. Na Uptrend poukazujú hodnoty dlhodobého RWI high nad úrovňou 1. Na Downtrend zasa hodnoty dlhodobého RWI low nad úrovňou 1.

 

Obchodovanie: Poulos zistil, že indikátor mu vydáva dobré nákupné signály v momente, kedy dlhodobé RWI high je nad hranicou 1 a krátkodobé RWI low je taktiež nad úrovňou 1. Pre predaj platí opačná situácia. Odporúčal predávať, keď dlhodobé RWI low je nad úrovňou 1 bodu a krátkodobé RWI high vyskočí taktiež nad 1. (Tu sú podrobnejšie informácie o tom, ako zarábať na poklese cien na burze).