Vyberte váš jazyk

Money Management sa venuje správe vašich investícií. Aby som bol presnejší – optimálnej správe vašich investovaných finančných prostriedkov. Investovať finančné prostriedky intuitívne dokáže každý, avšak investovať ich tak, aby sme minimalizovali naše straty a maximalizovali naše zárobky, je už umenie. A práve o to sa snaží Money Management.


Pod Money Management môžeme zahrnúť všetko, čo sa dotýka správy vašich peňazí. Za základ však považujem tieto tri hlavné oblasti:

1.    Stop Loss
2.    Profit Target
3.    Position Sizing


Stop Loss nám pomáha stanoviť presnú sumu finančných prostriedkov, ktorú by sme mali riskovať na jeden obchod. Táto čiastka by mala byť dostatočne vysoká, aby dala trhu „priestor dýchať“ a nevyrazilo nás tak predčasne z inak profitabilného obchodu. Mala by byť tiež dostatočne nízka, aby, v prípade stratového obchodu, nebola naša strata príliš vysoká. Nájsť správny pomer medzi týmito dvoma požiadavkami je skutočným umením správneho stanovenia Stop Lossu. Pre bližšie informácie pozri článok o Stop Losse.


Profit Target je opačnou stranou mince – akýmsi opakom Stop Lossu. Kým SL sa snaží zamedziť stratám, kým sa rozrastú do obrovských rozmerov, Profit Target má za cieľ inkasovať zisky, kým sú čo najvyššie. V prípade, ak takýto okamih premeškáme, riskujeme, že sa nám v prípade zmeny smeru trhu, už raz vytvorený zisk premení opätovne na stratu. Nájsť vhodný okamih na inkasovanie zisku je rovnako komplikované, ako je tomu v prípade SL. Ak stanovíme Profit Target príliš nízko, môže byť dosiahnutý rýchlo, no skorým vystúpením z obchodu sa pripravujeme o možnosť profitovať i naďalej. Ak je stanovený príliš vysoko, riskujeme, že nebude nikdy dosiahnutý a zisk sa nám pred dosiahnutím tejto hranice môže zmeniť opätovne na stratu. Pozri Profit Target.

 

Position Sizing je základom obchodovania, ak chceme začať zarábať väčšie peniaze. Position Sizing nám napomáha stanoviť vhodný okamih, kedy môžeme finančné prostriedky začať investovať vo väčšom rozsahu. Inak povedané, určuje, kedy môžeme začať nakupovať a predávať väčšie množstvo kontraktov a kedy toto množstvo opätovne znížiť. So zväčšovaním množstva obchodovaných kontraktov sa zároveň podstatne zvyšujú naše zisky a straty. Pre bližšie informácie pozri Positon Sizing.

 

Podrobnejšie popísané druhy Stop Lossov, Profit Targetov a Position Sizingu si môžete pozrieť tu.

 

Bez správneho Money Managementu je obchodovanie na burze len akousi hrou na rulete. Môžete dokázať odhadnúť budúci smer trhu, avšak ak nedokážete správne spravovať svoje zisky a straty, váš obchodný systém sa v konečnom dôsledku môže ukázať ako stratový. Na druhej strane, už len prostredníctvom dobrého Money Managementu môžete byť ziskoví, a to i pri čisto náhodných vstupoch do obchodov. Silu Money Managementu preto rozhodne nepodceňujte a mal by byť pre každého obchodníka rovnako dôležitý ako určenie vhodných vstupov do obchodov - napr. cez indikátory technickej analýzy.


Joomla templates by a4joomla