Táto webstránka používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania.

Používaním tejto webstránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“.

PPO - Percentage Price Oscillator

Napísal: eTrading.sk.

Percentage Price Oscillator je veľmi jednoduchý momentum indikátor založený na rozdiele medzi dvoma kĺzavými priemermi. Aby sa dosiahlo, že jeho hodnoty oscilujú v primeranom rozsahu, výslednú hodnotu delíme pomalším/dlhším kĺzavým priemerom.

 

PPO sa ráta ako:

 

PPO = (Krátka EMA – Dlhá EMA) / Dlhá EMA

 

Zvyčajne sa nastavuje ako kratšia EMA9 a ako dlhšia EMA26. Výsledok nám hovorí o tom, kde sa Krátka EMA nachádza v porovnaní s dlhou EMA. Ak je teda PPO 25 bodov, znamená to, že Krátka EMA sa nachádza 25 % nad Dlhou EMA. Čo nie je nič iné ako vyjadrenie veľkosti a rýchlosti cenového nárastu/poklesu, ku ktorému došlo. Z PPO tiež môžeme vyrátať tzv. PPO Histogram. Potrebujeme k nemu 2 hodnoty – hodnoty PPO a jeho kĺzavého priemeru.

 

PPO Histogram = PPO – Ema PPO

 

Zvyčajné hodnoty na PPO a výpočet PPO histogramu sú 12, 26 a 9 (podobne ako pri MACD).

Pozor! Niekde sa môžete stretnúť s tým, že sa PPO ráta ako [(Krátka Ema - Dlhá Ema) / Krátka Ema]. Je to vo svojej podstate ten istý výpočet, mení sa tým len percentuálne vyjadrenie. To sa celkovo zníži/zvýši ale na priebeh obchodov to vplyv nemá. Je však dobré byť pripravený aj na tento variant, aby sme neboli zaskočení, keď sa stretneme s iným výpočtom.

 

Využitie: Je veľmi jednoduché. Ak hodnota PPO stúpne nad 0, nakupujeme, ak klesne pod 0, predávame. Pozor však na bočný pohyb trhu. Vtedy podobne ako pri Kĺzavých priemeroch, alebo tiež MACD, dostávame mnoho falošných signálov. Tento oscilátor pracuje najlepšie pri trendujúcich trhoch.

Na záver: PPO je veľmi podobné MACD. Ich hlavný rozdiel je v tom, že kým MACD vyjadruje rozdiel medzi kratšou a dlhšou EMA v absolútnych hodnotách, PPO vyjadruje tento rozdiel v percentách. Hlavná výhoda PPO oproti MACD pre trading je v tom, že nám umožňuje porovnávať viacero podkladových aktív na báze percentuálnych cenových rozdielov. Pri absolútnych cenových rozdieloch (MACD) je ich porovnávanie oveľa obtiažnejšie (jedno aktívum rátame napr. v centoch, ďalšie v desiatkách dolárov).