Vyberte váš jazyk

Obchodný systém založený na dvoch kĺzavých priemeroch patrí k najzákladnejším systémom vôbec. Jeho použitie je veľmi jednoduché, nevyžaduje si v podstate žiadne dodatočné informácie, stačí sledovať len vzájomné prekríženia dvoch priemerov s rozdielnymi nastaveniami časových periód.

 

OS je založený a na princípe, že kým je kratší kĺzavý priemer nad dlhším kĺzavým priemerom, znamená to rastúci trend. Keď je tomu naopak, znamená to klesajúci trend. Kým je teda trend rastúci, nakupujeme, kým je trend klesajúci, predávame.

V praktickej reči obchodníka: Zvoľme si pre ukážku ako kratší Exponenciálny kĺzavý priemer s periódou 7 dní - EMA7 a ako dlhší EMA21. Do Long/Buy pozície vstupujeme, v momente, keď hodnota EMA7 prekríži hodnoty EMA21 smerom nahor. V momente, keď EMA7 prekríži EMA21 smerom nadol, buď z Buy pozície vystupujeme (a prestávame tak obchodovať) alebo predáme 2 kontrakty, čím sa nielen zbavíme našej Long/Buy pozície, ale ihneď sa ocitneme v Short pozícii a zarábame na tom, ak bude cena klesať.


Dva klzave priemery OS
Copyright © Obr. zhotovený v programe Incredible Charts

 

Na obrázku sú znázornené dva kĺzavé priemery a ich vzájomné prekríženia - EMA7 a EMA21. Vstupy do BUY pozícií sú vyznačené žltou farbou, vstupy do SELL pozícií sú vyznačené tmavomodrou farbou. Ako možno vidieť, čím je trh viac trendujúci, tým vyššie sú naše zisky (druhý, piaty a šiesty vstup do BUY by boli ziskové). Keď sa trh pohybuje do boku, alebo prerušovane nahor/nadol, zisky sa minimalizujú (prvý, tretí a štvrtý vstup by boli stratové, ak rátame so vstupom na nasledujúcej Close).

Používanie dvoch kĺzavých priemerov patrí k najrozšírenejším obchodným systémom vôbec. Napriek tomu, že je až príliš jednoduché, práve svojou jednoduchosťou si získava obľubu obchodníkov. Dva kĺzavé priemery nás výborne dokážu udržať v trhu v prípade, ak je trh pekne trendujúci – rastúci alebo klesajúci.

V prípade bočného pohybu trhu však prekríženia kĺzavých priemerov vydávajú veľa falošných signálov, ktoré nás stoja zbytočne veľa finančných prostriedkov a vysoký Drawdown (séria strát za sebou). Je preto predsa len výhodnejšie kombinovať prekríženia kĺzavých priemerov s niektorým indikátorom vyjadrujúcim silu trendu (napr. ADX). Tiež stojí za uváženie využitie niektorého typu stop lossu. Spoliehať sa len na kĺzavé priemery a "Stop and Reverse" systém môže byť pridrahé.

 

Poznámka: Medzi všeobecne známe a obľúbené obchodné systémy patril v minulosti napr. Donchian 5/20. Systém kombinoval 5-dňový a 20-dňový kĺzavý priemer. Bol obľúbený najmä kvôli svojej univerzálnosti použitia a robustnosti. Pre akú kombináciu sa obchodník rozhodne závisí najmä od trhu, ktorý chce obchodovať. Najdôležitejšie je, aby bol trh dostatočne trendujúci a tiež vhodný money management. Čo sa týka typu kĺzavého priemeru, odporúčam Exponenciálny kĺzavý priemer EMA. Ten dokáže na výkyvy trhu reagovať pružnejšie ako SMA.


Joomla templates by a4joomla