Latest discussions
| MENTOROVANIE koenzymQ10 29.4.2012 19:37 |
| Re: Co spravit pred tym nez zacnem obchodovat admin 8.4.2012 12:10 |
| Re: Goldstar Online Wintrader a brokerska spol... admin 21.3.2012 13:19 |
| Re: Prosim vas odporucite mi neaku demo verziu Kos3 10.3.2012 13:02 |
| Re: Jednoduchy obchodny system admin 19.2.2012 18:34 |
Login form
Searching
Použitie Stop Lossu v OS - mýty a fakty |
| Trading Systems - Trading systems - Effectivity | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
There is no English translation available, yet. V tomto článku vám priblížim podstatu využívania Money managementu, jeho výhod a nevýhod, ako aj odbúranie niektorých frekventovaných mýtov. Zameriam sa najmä na Stop Loss, ako kľúčový faktor MM.
Spomínaný príklad: Nech je môj obchodný účet 5 tisíc USD, pričom SL stanovím ako 250 USD na každý obchod. Musel by som tak utrpieť 20 strát po sebe, aby som účet zrušil. A to je veľmi nepravdepodobné.
Áno, je to zhruba pravda, avšak zabúda sa na niektoré ďalšie skutočnosti. Tými sú:
1. Aj výborné obchodné systémy v dlhodobom hľadisku začnú generovať cca 50/50, čo sa týka pomeru ziskových a stratových obchodov (Win to Loss Ratio). Čiastočne to pripomína ruletu a ako na náhodu je na to vhodné i nazerať. V praxi to znamená, že z uvedených 20 obchodov bude cca 10 ziskových a 10 skončí stratovo. Tu už šanca, že i tých zvyšných 10 obchodov skončí nie ziskom, ale stratou nevyzerá tak nepravdepodobne. A to najmä preto, lebo:
Keďže 2 obrázky povedia viac ako 2000 slov, tu ich prikladám. Prvý obrázok rieši pre nás nevýhodnú situáciu, ak sme vsadili na rast trhu. Druhý rieši stratu, ak sme stavili na pokles trhu. Predtým, ako sa trh skutočne vydal naším smerom sme boli z trhu zmietnutí na Stop Losse.
![]()
Verím, že k nim nie je potrebný žiaden ďalší komentár. Keby však predsa len niekomu táto situácia nebola celkom jasná, viac podrobností je uvedených v článku o základoch Stop Lossu. 3. Stop Loss samotný nás síce chráni pred nepredvídateľnými pohybmi trhu (a efektívny trh je blízko tomu, čo by sme mohli označiť za nepredvídateľné pohyby) i extrémnymi stratami, avšak v konečnom dôsledku znižuje efektivitu nášho obchodného systému. Prečo tomu tak je, bolo uvedené už v predchádzajúcom bode (pretože inak ziskové obchody môžu vďaka aktivácii SL pre nás skončiť stratovo). Čím bližšie je SL nastavený k východiskovej cene, tým väčšie nebezpečenstvo hrozí, že bude prerazený a my skončíme so stratou. Okrem toho v praxi treba myslieť na provízie brokerovi, za častú realizáciu Stop príkazov a nepríjemný Slippage.
Príklad: ak používame SL 1 000 USD, je málo pravdepodobné, že by až v polovici prípadov došlo k tak veľkému reverznému pohybu, aby naše plánované ziskové obchody nakoniec skončili stratou. Ak však používame SL 25 USD, môžeme si byť takmer istí, že takmer všetky obchody (z uvedených 20 vstupov) pre nás skončia stratovo, pretože i obchody, ktoré nakoniec uzavrú na našej strane, s veľkou pravdepodobnosťou predtým takýto tesný SL aktivujú. V čase, keď teda trh bude uzatvárať a my by sme mali zaznamenávať ziskový obchod, už v trhu nie sme a pripisujeme si len ďalšiu stratu. Čím tesnejší je SL, tým si síce budeme môcť dovoliť viac stratových obchodov, avšak šanca, že ich reálne zaznamenáme sa tiež enormne zvyšuje.
Nastavenie Stop Lossu je teda najmä o vhodnom odhade pomeru medzi akceptovateľným rizikom vo výške straty na jeden obchod a množstvom za sebou idúcich stratových obchodov, ktoré sme ochotní prijať.
Pre ilustráciu: otestoval som počet aktivovaných Stop príkazov v trhu Sójového oleja za posledných cca 30 rokov (7567 obchodných dní). Sójový olej je pritom možno pokladať za pomerne pokojný trh. Ako indikátor vstupov a výstupov boli použité prekríženia EMA 5 a 20 (prekríženi kĺzavých priemerov). Výsledky boli nasledovné:
Z tabuľky môžete vyčítať napr. to, že pri Stop Losse 50 USD až 69,51 % obchodov skončilo stratou. Z toho bolo až 67,72 % zapríčinených aktiváciou nášho tesného Stop Lossu.
Ďalej môžete vidieť, že pri používaní Stop Lossu 150 USD bol najvyšší počet za sebou aktivovaných Stop Lossov 22. Keby sme ich nastavili ešte tesnejšie na 50 USD, bolo by to až 39 krát! Uvedené čísla však neznamenajú, že sme stratu nezaznamenávali i v ďalších obchodoch. Tie mohli byť opätovne stratové, avšak výška straty nedosiahla výšku preddefinovaného Stop Lossu a ten tak nebol aktivovaný. Napr. pri SL 500 USD bol max. počet SL idúcich za sebou 6, avšak celkový počet nádväzných stratových obchodov 10.
Pozor tiež na ďalšiu skutočnosť: ak pri SL 150 USD bolo max. 22 strát za sebou, neznamená, že išlo o stratu 22 x 150 = 3300 USD. Do úvahy je nutné vziať fakt, že:
4. Open a Close ceny nie sú zhodné. Trh môže otvoriť nielen medzi Close cenou a naším SL, ale tiež ďaleko za ním (Gaps - cenové medzery). A to i niekoľko stoviek USD mimo Close cenu. Znamená to, že v konečnom dôsledku môžeme skonciť s oveľa vyššou stratou, ako sme pôvodne plánovali. Aby sme tomuto predišli v maximálnej možnej miere, je vhodné vybrať si trhy s čo najvyššou likviditou - dostatočným počtom obchodníkov. Likvidita trhu nám pomôže, avšak extrémne cenové výkyvy na Open cene i tak neodstráni a musíme s nimi vždy rátať. V takom prípade - čím tesnejší SL používame, tým väčšmi sme takémuto riziku vystavení.
5. Ak už Stop loss nastavíme na vhodnú úroveň, ešte stále nemáme vyhrané. I keď je nastavený na, pre nás akceptovateľnú úroveň 250 USD a museli by sme teoreticky zaznamenať až 20 po sebe idúcich stratovch obchodov, aby sme zrušili účet, nesmieme zabúdať na ďalšiu skutočnosť. Tou je, že nielen 20 následných strát nás dokáže finančne zruinovať. Obchodníci totiž prehliadajú fakt, že to môže byť i 11 strát, prerušených 1 ziskovým obchodom a opäť 11 strát. A pravdepodobnosť, že dosiahneme 11 strát za sebou, nie je až taká nízka. V skutočnosti je to nielen viac ako možné, ale dokonca celkom bežné (viď tabuľka vyššie pre ilustráciu).
Príklad:
Ak sa vám aj 11 strát za sebou zdá dostatočne veľký počet, môžete si predstaviť situáciu, v ktorej to bude 8 strát, 1 zisk, 8 strát, 1 zisk a 8 strát. Tak čo, je to už pravdepodobnejšie? Nehľadiac na to, že straty môžu z nášho účtu ukrajovať nielen takto rýchlo za sebou, ale pomaly, za podstatne dlhšiu dobu, až kým neprídeme o všetky peniaze. To je zároveň pravdepodobne ten najprehliadanejší fakt v analyzovanom príklade.
O peniaze, i pri používaní SL nemusíme teda prísť iba v prípade, že príde 20 strát za sebou. Je oveľa pravdepodobnejšie, že o ne prídeme vďaka nedostatočnej efektivite nášho obchodného systému - pomaly a postupne.
V celom tomto prípade sa navyše neberie do úvahy ani blokovaný Margin. Ten však tiež ukrajuje z nášho účtu a počet strát, ktoré si môžeme dovoliť je vďaka nemu dokonca ešte o niečo nižší. Nehovoriac už o komisiách brokera a slippage.
|




